reklama

Levanduľa - druhy a pestovanie

Začiatkom leta, keď celé Provensálsko zaleje slnko a sfarbia sa lúky do fialova. Vo vzduchu je cítiť nasládlu vôňu levandule. Niekedy máte pocit, že rastie všade. Levanduľa záhŕňa viac ako 30 druhov. Rastie nadivoko, ale hlavne sa pestuje v Stredozemí (Provensálsku, Toskánsku), Španielsku, Bulharsku, Chorvátsku, ale aj v Severnej Afrike, Indii, Austrálii, na Novom Zelande alebo v Amerike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Lavandula angustifolia
Pre komerčné účely sa najviac pestuje Levanduľa úzkolistá (latinský názov Lavandula angustifolia, L. officinalis), tiež sa jej hovorí Anglická levanduľa, pravá levanduľa alebo lekárska. Popis
Trsovitý ker, vysoký 30-90 cm. Má malé a intenzívne voňajúce fialové kvety (niektoré druhy majú biele, modré, rúžové alebo tmavofialové). L. angustifolia má viac ako 60 kultivarov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami ako farba kvetu, veľkosť, intenzita vône, odolnosťou, využitím, at'd. (napr. Hidcote, Munstead, Blue Scent, Buena Vista, atď). Kvitne od júna do augusta. Listy su úzke, dlhé, ochlpené, šedozelené a veľmi aromatické. Plody su štyri lesklé hnedé až čiernohnedé tvrdky.

Čelaď
Hluchavkovitá (Laminaceae). Levanduľa je veľmi medonosná a robí sa z nej vynikajúci aromatický med.

Pestovanie
Najlahším spôsobom je sadiť kúpené sadenice, čo odporúčam všetkým začínajúcim pestovateľom. Alebo ďalšia varianta je rozmnožiť ju z odrezkov.
Ako posledná varianta je zo semien, ale to mi príde trochu komplikované a výsledok je docela neistý… Na jar z dospelých kríkov odobereme odrezok a zasadíme ho do malého kochlíka.
Keď dosiahne dostatočnú veľkosť, môžeme ho zasadiť do záhrady.Ker levandule dosiahne plnú veľkosť až v treťom roku života a životnosť je cca 20 rokov.

Levandula vyžaduje piesčito-vápenatú a dobre priepustnú pôdu. Nemá rada premočenú až mokrú pôdu, ale ani uplne vyschlú pôdu. Zem by mala mať hodnoty Ph medzi 6 až 7. Veľmi dôležité je vysadiť ju na slnečné miesto. Nemusíte mať obavu, že ostré letné slnko jej ublíži. Skôr naopak. Viac slnka, viac vône a energie...

Dôležité je levandulu každý rok strihať. Niekedy sa strihá 2x do roka. Po odkvete a na jar. Necháva sa 1/3 dĺžky mladého zeleného výhonku. Nezastrihávajte ju do drevnatej časti. Ak strihanie zanedbáte, stane sa z nej rozťahany, nekompaktný krík.
Levandula (druh L. angustifolia) je mrazuvzdorná, nevadí jej menší mráz, avšak ak začne prituhovať,
treba ju prikryť čečinou. Druh L. stoechas má rada teploty nad 0 st. C.
Preto ju na zimu dávajte do studených miestností.

Zber
Zbiera sa predovšetkým kvet, tesne pred úplným rozkvetom počas leta ako postupne rozkvitá. Taktiež sa zbierajú aj výhonky a listy. Z kvitnúcich výhonkov sa parnou destiláciou získava éterický olej. Možný je zber kvetu so stonkou, ktorý sa suší zavesený vo zväzkoch. Sušia sa v tieni a pri teplote cca 25-30 st. C. Stonky sa potom odstránia. Sušením stráca na hmotnosti cca 70 - 80 %. Samotné listy sa sušia rozložené na papieri alebo sitách a tiež su veľmi aromatické. Kvet je nutné strasotlivo skladovať v tme a suchu, najlepšie vo vzduchotesných obaloch.

Využitie
Levanduľa ma široké uplatnenie. Robí sa z nej éterický olej, med, používa sa v aromaterapií, parfémoch, kozmetike, medicíne alebo ako korenie, Môžete ju použiť aj ako dekoráciu, rozvonaniu šatníka, do kúpeľa alebo proti hmyzu. V záhrade veľmi dobre oživí skalky, alebo ako lem chodníkov, či záhon.

Lavandula Stoechas
(Francúzska alebo Španielska levandula)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lavandula Dentata (Francúzska)

Lavandin - Je to kríženec Lavandula angustifolie a intermedia. Pestuje sa pre jej veľký výnos oleja. Na 1l éterického oleja stačí 40-50kg kvetu. Pričom pri L. Angustifolii treba na 1l min. 130kg kvetu. Olej z Lavandinu nedosahuje kvalitu oleja z pravej levandule, taktiež má inú vôňu aj chemické zloženie ma iné hodnoty.

Marek Baláž

Marek Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vášnivý pestovateľ, nadšenec a experimentátor, ktorý prepadol vôni levandule. Zoznam autorových rubrík:  VšeobecneReceptySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu